Єдиний маршрут пам’яті – які локації на Львівщині увійшли до переліку?

У ЛОДА відбулася робоча зустріч із представниками локацій Львівщини, що увійдуть до Єдиного маршруту місцями пам’яті, який реалізується в межах «Політики Героїв» Плану внутрішньої стійкості Президента України. 

Єдиний маршрут місцями пам’яті формується за ініціативи Міністерства розвитку громад та територій України спільно з Державним агентством розвитку туризму України та обласними військовими адміністраціями. 

«Участь Львівщини в проєкті є важливою для створення загальнонаціональної мережі місць пам’яті, що покликана зберігати правду про українсько-російську війну, вшанувати героїв і формувати ідентичність майбутніх поколінь та сприяти розвитку туризму», — зазначає директор департаменту спорту, молоді та туризму ЛОДА Роман Хім’як.  

Під час зустрічі т.в.о. начальника управління туризму та курортів ЛОДА Мар’яна Кукса презентувала перелік локацій від Львівщини, які були погоджені на шостому засіданні робочої групи з питань створення  Єдиного маршруту місцями пам’яті:

  • Поле почесних поховань № 86а Личаківського цвинтаря у Львові;
  • Комплекс житлових будинків на вулицях Мельника А., 7, Коновальця Є., 44, Кокорудза, 9 розташований у буферній зоні об’єкта ЮНЕСКО «Ансамбль історичного центру» та пошкоджений внаслідок російської ракетного удару в  ніч з 5 на 6 липня 2024 року;
  • Комплекс, що складається із 17-ти житлових зблокованих будинків розташований на вул. Стрийській під №№50-76в у буферній зоні всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Ансамбль історичного центру», що постраждав від ракетних обстрілів 4 вересня 2023 року;
  • Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича в Білогорщі, знищений внаслідок пожежі після падіння безпілотника 1 січня 2024 року;
  • Туристичний історико-краєзнавчий маршрут «Стежками Степана Бандери» на території Львівського національного університету природокористування в Дублянах, корпус якого, де навчався Бандера, був пошкоджений російськими дронами 1 січня 2024 року.

Окрему увагу під час заходу було приділено презентації айдентики Єдиного маршруту, розробленого в межах ініціативи. Гасло проєкту складається з трьох ключових слів: 

📌«Дивись» — щоб побачити не лише місце, а сенс. Усвідомити важливе. Це запрошення до присутності — фізичної та внутрішньої. 

📌«Пам’ятай» — бо пам’ять формує наш характер, тримає нас у спільному коді, допомагає зберігати себе як націю. Вона не прив’язує до минулого, а освітлює шлях у майбутнє.

📌 «Розповідай» — щоб світ чув. Щоб пам’ять жила. Щоб те, що пережито, не розчинилось у тиші, а стало джерелом сили, довіри й взаєморозуміння.

За результатами зустрічі учасники домовилися підготувати пропозиції щодо оформлення затверджених локацій, напрацювати технічне завдання для створення вебпорталу (цифрового музею). Також обговорили потребу створення обласної робочої групи, яка координуватиме реалізацію ініціативи на Львівщині.