Спілці Української Молоді – сто років

На Львівщині ювілей організації відзначили Службою Божою в Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла та урочистостями.

Спілка Української Молоді — це громадська молодіжна організація, яка заснована в Києві 1925 року та об’єднує молодь на національно-патріотичних засадах. Вона стала першою незалежною патріотичною молодіжною організацією в Україні. Члени СУМ пройшли тюрми і заслання, підпілля та еміграцію, але організація продовжує працювати й зараз.

Протягом 35 років діяльності в Україні СУМ працює над тим, щоб організовувати молодь та виховувати нове покоління провідників. 

Станом на 2025 рік СУМ в Україні налічує майже 4000 дійсних членів та СУМівців-прихильників. Спілкою Української Молоді в Україні проведено понад дві сотні таборів та декілька сотень семінарів. Завдяки цьому понад 30 000 українських дітей змогли відкрити для себе світ української духовності, історії, традиції та культури.

Щотижня в осередках СУМ в Україні відбуваються юнацькі сходини. Для хлопців та дівчат організовують літні та зимові всеукраїнські вишкільні й відпочинкові табори, мандрівки.

«У 2024 році ми спільно реалізували важливі заходи: обласний табір “Воїни світла”, семінар “Допомагаємо — перемагаємо”, вишкіл “Вільні, бо Сильні”. Цьогоріч запланували щонайменше чотири масштабні проєкти за підтримки обласного бюджету. Бо це — інвестиція в найцінніше, у людей. У молодь, яка точно знає, чого прагне», — зазначив голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький.

Члени СУМ долучаються до державотворчих процесів на різних рівнях. Зокрема, Спілка формує та реалізовує молодіжну політику, спільно з профільним Міністерством молоді та спорту України та місцевими органами влади. СУМ в Україні стала співзасновницею вагомих для української історії молодіжних об’єднань та ініціатив, наприклад: Український національний комітет молодіжних організацій, Національне українське молодіжне об’єднання, Всеукраїнська військово-патріотична гра «ДЖУРА».

Сотні вихованців Спілки з початку російської агресії долучилися до оборони України та волонтерської діяльності. Понад 80 СУМівців захищають Україну зі зброєю в руках та 11 віддали своє життя за Батьківщину.

«Варто пам’ятати: СУМ і Пласт — це не просто молодіжні рухи. Це — жива традиція, що веде своє літочислення з початку ХХ століття, задовго до того, як такі форми самоорганізації стали нормою у демократичних країнах. Це — українська модель лідерства, що формує покоління, здатні діяти, вести за собою і тримати зв’язок із власним корінням», — підсумовує директор департаменту спорту, молоді та туризму Львівської ОВА Роман Хімʼяк.