Шептицький СтрітАрт: на Львівщині зʼявилися пʼять муралів
У Шептицькому відбулася презентація муралів, створених під час міжнародного мистецького пленеру в межах проєкту «Шептицький СтрітАрт».
Шість талановитих художників — Рей Барткус (Литва), Евеліна Паукштите (Литва), Еван Ловетт (Велика Британія), Крістін Шольц (США), Вілл Тетер (Велика Британія) та Ірина Водолажченко (Україна) створили на стінах Вищого професійного училища №11 у Шептицькому пʼять муралів.
Натхнення митці черпали з місцевих традицій, орнаментів та символіки, зокрема писанкарства, кераміки й вишивки, втілюючи їх у сучасному художньому форматі. Зі слів художників, ці мурали символізують стійкість українського народу та його національну ідентичність.
За креативність, художню майстерність та активну участь у мистецькому пленері, який став важливим внеском у розвиток проєкту «Шептицький СтрітАрт», вуличних художників було відзначено подяками від начальника Львівської ОВА Максима Козицького. Відзнаки вручила т.в.о. начальника управління туризму та курортів департаменту спорту, молоді та туризму Львівської ОВА Мар’яна Кукса. Окрім подяк, учасники також отримали вироби сокальської кераміки.
«Ми свідомо обрали цей вектор — бо туризм майбутнього народжується там, де є історія, емоція і сенс. У сучасному світі стрітарт уже давно перестав бути просто вуличним мистецтвом. Він перетворився на потужний інструмент формування нової візуальної ідентичності міст — з сенсами, які «говорять». І все більше прикладів, де завдяки муралам міста стають впізнаваними туристичними дестинаціями», — зазначив директор департаменту спорту, молоді та туризму Львівської ОВА Роман Хімʼяк.
Пленер реалізували у співпраці департаменту спорту, молоді та туризму Львівської ОВА, Шептицької міської ради, Литовського інституту культури та Посольства Литовської Республіки в Україні.
«Ми справді були тут як одна сім’я. Я дуже хочу, щоб цей проєкт не був разовим і щоб ми знову зустрілися тут наступного року. Це — моє щире бажання», — зазначив Томас Іванаускас, аташе з питань культури Посольства Литовської Республіки в Україні.
Шептицький із 2022 року є містом-побратимом литовського Маріямполе. Саме там із 2014 року щорічно проходить фестиваль вуличного мистецтва та музики MaLonNY (акронім від Маріямполе, Лондон, Нью-Йорк), який за десять років перетворив місто на яскравий центр творчості.
📌 Довідково
Проєкт «Шептицький СтрітАрт» передбачає створення туристичних маршрутів, об’єднаних муралами за трьома тематичними напрямами:
- «На шляху до Перемоги» — мурали, присвячені подіям війни, її героям та постраждалим цивільним.
- «Міжнародна підтримка» — роботи, що висловлюють вдячність міжнародним партнерам і лідерам, які підтримують Україну.
- «Нематеріальна культурна спадщина Шептицького краю» — зображення, які знайомлять із традиційними ремеслами: сокальською керамікою, вишивкою та писанкарством.
У рамках маршруту «На шляху до Перемоги» у 2024 році вже створили три мурали завдяки співпраці Департаменту спорту, молоді та туризму ЛОВА, Шептицької міської ради, бізнесу та благодійних організацій.
Перші два мурали — «Вони вистояли, щоб ми перемогли», розміщені на стінах Шептицького військового ліцею Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Вони зображають видатних діячів, які боролися за українську ідентичність, а також випускників ліцею. Автори — художники з організації Sacred Universe. Проєкт реалізували за фінансової підтримки Благодійного фонду Козицького та ТОВ «Нордік-Буд».
Третій мурал — «Дівчинка в укритті» на фасаді гімназії №12, зображає маленьку українку й закликає до роздумів про силу духу, надію та віру в майбутнє. Автори — команда Sacred Universe, за підтримки БФ «Рокада» та компанії TBF Group.
Також щиро дякуємо компанії «Космос» за надані суттєві знижки при закупівлі фарби, що сприяло реалізації мистецького пленеру.